Birkaç kelimeyle, bir blok zinciri , dijital olarak sürekli büyüyen bir veri kayıtları listesidir. Böyle bir liste, kronolojik sırayla düzenlenen ve kriptografik kanıtlarla birbirine bağlanan ve güvence altına alınan birçok veri bloğundan oluşur.

Blok zincirinin ilk prototipi, bilgisayar bilimcisi Stuart Haber ve fizikçi W. Scott Stornetta’nın dijital belgeleri veri tahrifatından korumanın bir yolu olarak bir blok zincirinde kriptografik teknikler uyguladıkları 1990’ların başlarına dayanmaktadır. Haber ve Stornetta’nın çalışmaları kesinlikle Dave Bayer, Hal Finney ve diğer birçok bilgisayar bilimcisi ve kriptografi meraklısının çalışmalarına ilham verdi – bunlar sonunda ilk merkezi olmayan elektronik nakit sistemi (veya sadece ilk kripto para birimi ) olarak Bitcoin’in yaratılmasına yol açtı. Bitcoin tanıtım belgesi , 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adıyla yayınlandı .

Blok zinciri teknolojisi Bitcoin’den daha eski olmasına rağmen, çoğu kripto para birimi ağının temel bileşenidir ve önceden onaylanmış tüm işlemlerin kalıcı bir kaydını (blok zinciri) tutmaktan sorumlu merkezi olmayan, dağıtılmış ve halka açık bir dijital defter görevi görür.

Blockchain işlemleri, küresel olarak dağıtılmış bilgisayarlardan ( düğümler ) oluşan eşler arası bir ağ içinde gerçekleşir . Her düğüm, blok zincirinin bir kopyasını tutar ve ağın işleyişine ve güvenliğine katkıda bulunur. Bitcoin’i sınırsız, sansüre dayanıklı ve üçüncü taraf aracılığı gerektirmeyen merkezi olmayan bir dijital para birimi yapan şey budur.
Dağıtılmış bir defter teknolojisi (DLT) olarak blok zinciri, kasıtlı olarak değişikliğe ve dolandırıcılığa (çifte harcama gibi) karşı oldukça dirençli olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu doğrudur, çünkü bir kayıt veritabanı olarak Bitcoin blok zinciri değiştirilemez veya pratik olmayan miktarda elektrik ve hesaplama gücü olmadan kurcalanamaz – bu, ağın “orijinal” dijital belgeler kavramını uygulayabileceği anlamına gelir. Bitcoin çok benzersiz ve kopyalanamaz bir dijital para birimi biçimidir.

Proof of Work mutabakat algoritması , Bitcoin’in bir Bizans hata toleransı (BFT) sistemi olarak inşa edilmesini mümkün kılan şeydir ; bu, blok zincirinin, bazı katılımcılar ( düğümler) dürüst olmayan davranış veya verimsiz işlevsellik sunar. Proof of Work mutabakat algoritması, Bitcoin madenciliği sürecinin önemli bir unsurudur .

Blockchain teknolojisi, sağlık hizmetleri , sigorta, tedarik zinciri , nesnelerin interneti vb. gibi diğer faaliyetlere de uyarlanabilir ve uygulanabilir. Dağıtılmış bir defter olarak (merkezi olmayan sistemlerde) çalışacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, veri bütünlüğünü sağlamanın veya operasyonel maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak merkezi sistemlere de kurulabilir.