width=

Tanım
Asya Kaplan Sivrisineği (Aedes Albopistus) olarak biline sivrisinek (culicidae) ailesinden, asıl anavatanı güneydoğu asya tropikal ve subtropikal bölgeleridir. Fakat bu tür son yıllarda ürün taşımacılığı ve uluslararası seyahat yollarıyla birçok ülkeye ulaşmıştır.
En belirgin ayırt edici özelliği gövdesinde ve bacakların beyaz çizgilerin olmasıdır. kaplan Sivrisineği insanlarla yakın ilişki kurduğu için sürekli yakınlarımızda üremektedir, az miktarda su içinde bile larvalar gelişebilmektedir. Bu tür gündüz daha fazla etkindir genel olarak gün batımı ve şafak vakltinde beslendiği için toplumda önemli bir haşere haline gelmiştir.

Özellikler

Asya kaplan sivrisineğinin yetişkinleri beyaz ve siyah çizgilerle 100mm‘den daha kısadır. Erkekler dişilerden %20 daha kısadır. Diğer sivrisineklerde olduğu gibi bu türdede dişi yumurtalarını beslemek için kan topladığı uzun bir hortumla donatılmıştır. Bu tür hızlı bir ısırığı ile onu ezme girişimene kalkışan insandan kaçmasına izin veren çevikliği vardır. Erkekleri ise nektarla beslenir ve ısırmazlar.
Dişi, yumurtalarını diğer sivrisineklerin yaptığı gibi doğrudan suya bırakmaz genellikle durgun bir havuzun yanına veya su içeren herhangi bir açık kap, 30 ml’den daha az su ile bile larva gelişimi için yeterli olacaktır.
Akan suda da üreyebilir, bu nedenle durgun su havuzları tek üreme alanı değildir. Çiçeklerin yakınındaki su kaynaklarına yumurta bırakma, çiçeksiz su kaynaklarına göre daha olasıdır. Kısa bir uçuş menziline sahiptir, bu nedenle üreme alanlarının bu sivrisineğin bulunduğu yere yakın olması muhtemeldir.

Aslen güneydoğu asyadan gelen bu tür sıcak tropikal ve subtropikal bölgelerde tüm yıl boyunca aktiftir, ancak kışın kış uykusuna yattıkları serin ve ılıman bögelerede uyum sağlamıştırlar.
Türler donma altındaki karı ve sıcaklıkları tolere edebilir. Yetişkin kaplan sivrisinekleri uygun yaşam koşullarında kış boyu hayatta kalabilirlier.

#cables #purcables #polyurethanecable #polypropylenecable #datalan #instrumentation #CTV #industry #IoT #network #controlcables #cat6a #cat7 #InstrumentationCables #oilrefinery #oil #petrolrefinery #thermalreactor #Reactor #mekaskablo