Koronavirüs Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler (COVID-19)

2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedir?
Coronavirus hastalığı 2019 (COVID-19), kişiden kişiye yayılabilen bir solunum hastalığıdır. COVID-19’a neden olan virüs, ilk olarak Wuhan, Çin’de bir salgına yönelik bir soruşturma sırasında tespit edilen yeni bir koronavirüstür.

COVID-19 Bulaşıcımıdır?
Covid-19 Bulaşıcıdır. COVID-19 insandan insana yayılıyor. COVID-19 ile enfeksiyon riski, örneğin sağlık çalışanları veya hane halkı üyeleri gibi COVID-19 olduğu bilinen biriyle yakın temas halindeki kişiler için daha yüksektir. Enfeksiyon riski daha yüksek olan diğer kişiler, COVID-19’un sürekli yayıldığı bir bölgede yaşayan veya son zamanlarda yaşamış olan kişilerdir.

COVID-19 nasıl yayılır?
COVID-19’a neden olan virüs muhtemelen bir hayvan kaynağından ortaya çıktı, ancak şimdi insandan insana yayılıyor. Virüsün esas olarak, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları yoluyla birbirleriyle (yaklaşık 1,82 metre içinde) yakın temas halinde olan insanlar arasında yayıldığı düşünülmektedir. Ayrıca, bir kişinin virüsü olan bir yüzeye veya nesneye dokunup sonra kendi ağızlarına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak COVID-19’u elde etmesi de mümkündür, ancak bunun ana sebep olduğu düşünülmemektedir.

COVID-19’un belirtileri nelerdir?
COVID-19 bulaşmış hastada hafif ila şiddetli solunum yolu hastalığı görülmektedir.

• Yüksek Ateş
• Öksürük
• Nefes Darlığı

Bu virüsün ciddi komplikasyonları nelerdir?
Bazı hastalarda her iki akciğerde pnömoni, çoklu organ yetmezliği ve bazı durumlarda ölüm vardır.

Kendimi Nasıl Kroyabilirim?
İnsanlar günlük önleyici eylemlerle kendilerini solunum yolu hastalıklarından korumaya yardımcı olabilir.
• Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
• Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
• Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

Hastaysanız, solunum yolu hastalıklarını başkalarına yaymaktan kaçınmak için,
• Hasta olduğunuzda evde kalın.
• Öksürüğünüzü örtün veya bir dokuya (kağıt mendil, ıslak medil vb.) hapşırın, daha sonra çöp kutusuna atın.
• Sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Yakın zamanda COVID-19’un sürekli yayıldığı bir bölgeden seyahat etsem ne yapmalıyım?
Etkilenen bir bölgeden seyahat ettiyseniz,
2 haftaya kadar hareketlerinizde kısıtlamalar. Bu dönemde semptomlar gelişirse (ateş, öksürük, nefes darlığı), tıbbi yardım alın. Gitmeden önce sağlık uzmanınızın ofisini arayın ve seyahatiniz ve belirtileriniz hakkında bilgi verin.
Başkalarını hastalığınıza maruz bırakmadan nasıl bakım alacağınıza dair talimatlar verecektir. Hastayken, insanlarla temastan kaçının, dışarı çıkmayın ve hastalığı başkalarına yayma olasılığını azaltmak için seyahatlerinizi erteleyin.

Bir aşı var mı?
Şu anda COVID-19’a karşı korunacak bir aşı bulunmamaktadır. Enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu, hasta olan insanlarla yakın temastan kaçınmak ve sık sık ellerinizi yıkamak gibi günlük önleyici tedbirler almaktır.

Tedavi var mı?
COVID-19 için spesifik bir antiviral tedavi yoktur.

KAYNAK: cdc.gov/COVID19

CS 314937-A 03/20/2020