PPK Toplantısından Ne Bekleniyor?

2021’in ilk çeyreğinde küresel piyasalardaki fiyatlamalarda en önemli başlık ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentisiydi ki buna bağlı 10 yıllık tahvil faizi 1,77’ye yükseldi, DXY 93,0 seviyesine doğru hareket etti ve piyasalarda da risk iştahı azaldı. Son günlerde Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları tahvillerdeki hızı biraz kesti ve oran 1,70’in altına indi, dün ise enflasyon verisi sonrası hem tahvil hem de dolar göstergesi geriledi, risk iştahı tekrar canlandı. TÜFE, Mart ayında aylık %0,6 artışla yıllık %2,6’ya çıktı, Şubat’ta ise %1,7 olduğunu hesaplarsak yükseliş gayet iyi ama beklentiler dahilinde yani piyasalar için bu oran, Fed’i erken bir faiz artışına sürükleyecek bir hız olarak görülmedi. Ayrıca mali desteklerin etkisinin yüksek olduğu da ortada yani öyle korkulan bir hızda değil de daha yavaş artış gösteren bir enflasyon beklentisi ihtimali kuvvetlendi. Böyle olunca Powell’ın ve diğer Fed yetkililerinin açıklamalarını kıymeti de arttı ve piyasaların nefes almasıyla yeniden risk iştahı da canlandı.

TCMB de böyle olumlu bir hava da PPK toplantısına girecek. Bugünkü para politikası kurulunun faizleri sabit tutması beklenirken faiz artışına ise çok düşük bir olasılık veriliyor. Bizim beklentimiz de bugünkü toplantıda faizin sabit tutulması yönünde.

Bu ayki toplantı karar metninin takip edileceği bir toplantı olacak ve Ağbal dönemindeki ifadelerin metine konması sıkı duruş mesajı için önemli ve pozitif etki sağlayacaktır. Faiz indirilmemesine karşın halen para politikasına dair kaygı taşıyan piyasalar için metindeki şahin ifadelerde yapılacak değişiklik kesinlikle negatif etki yaratacaktır. Çünkü bu hamle, ilerleyen toplantılar için faiz indirim zemini hazırlandığı anlamına gelir. Biz bu toplantıda merkezin önceki dönemle uyumlu hareket etmesini bekliyoruz ve beklenen bir PPK ile kur tarafında da 7,80’li seviyelere doğru geri çekilme yaşanabilir, ancak düşüşün kısa süreli ve sınırlı kalmaması için daha fazla TL pozitif gelişmeye ihtiyaç var. Kurda 7,87 seviyesinin haftalık bazda korunması yükseliş trendinin de güçlü olduğunu gösterir.

Dolar/TL 14 Nisan

Dolar/TL 14 Nisan

Borsa tarafında kısıtlamaların satın alınması ile yaşanan düşüş yerini alışa bıraktı ve bugünün en dikkat çeken hareketi ise XBANK tarafında yaşanıyor. Endeksteki günlük yükseliş %3’ü geçti, bu iyi bir gelişme ancak fiyatın son ayların dip seviyesinde olması, yabancı katılımının da istenen seviyede olmaması endekste daha uzun bir yol olduğunu gösteriyor.

XBANK 14 Nisan

XBANK 14 Nisan

BIST de bir süre 1.430 – 1.470 puan aralığında fiyatlamanın korunması alımların da devam etmesini sağlayabilir, bugünkü toparlanma iyi. Ancak hep söylediğimiz gibi endeksi yükselten hisseler sınırlı ve bu da yükselişlerin korunamamasına neden oluyor. Dolayısıyla yükselişlerde rekorlar görülmeye devam etse bile temeldeki sorun borsayı güçsüzleştiriyor.

BIST 14 Nisan

BIST 14 Nisan
Yazar Investing.com (Şenay Şerefoğlu/Investing.com)Piyasa Genel Bakış20 saat önce (14.04.2021 12:39) 
Metnin linki
Burada yazılanlar kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir