Kablo

Yüksek akım veya zayıf akımda kullanılan hem damarları hemde dış kısmı elektrik akımana karşı yalıtılan içerisinde metal iletkenler bulunan tellerdir. Kablo içinde bulunan bir veya birden çok iletken malzeme bir yalıtım malzemesi ile kaplanmıştır. Kablo içindeki iletkenler genelde alüminyum veya bakırdan imal edilirler. Kablodaki bu teller tek bir tel veya tellerden oluşmuş bir örgü şeklinde olabilmektedir. Yüksek akım kablolarda iletken malzeme olarak alüminyum kullanıdığı takdirde aynı akımı iletmesi için bakırdan 1/2 çap daha büyük olmalıdır. Eğer daha güçlü kablo isteniyorsa bu kablolar çelik bir örgüyle güçlendirilirler. çelik örgülü kablolar yapıları itibariyle yüksek gerilim hatlarında tercih edilmektedirler.

Zayıf akım kabloları yapı itibariyle yüksek voltaj olmayan yerlerde tercih edilir. Bunlara örnek olarak koaksiyel kablolar, cctv kamera kabloları, diafon kabloları, kordon kabloları, telefon kabloları, pur kablolar, data lan kabloları, zil telleri, yangın alarm kabloları, dijital kablolar, kumanda ve kontrol kabloları, endüstri 4.0 kabloları, fe180 ph120 özellikli kablolar şeklinde örneklendirilebilir. Bu kablolardan düşük akımlar geçtiği için zayıf akım kablolar olarak nitelendirilmiştir.

Koaksiyel kablolar genel olarak bina içi CATV ve CTV sistemlerinde dağıtım kablosu ve düşük zayıflama istene SATV uydu sistemlerinde bağlantı kablosu olarak kullanılır.
Bu kablolara örnek olarak mini u6 kablo, rg6 u4 kablo, rg6 u6 kablo, rg11 u4 kablo, rg11 u6 kablo, rg213 kablo, rg214 kablo, rg58 kablo örnek verilebilir.

CCTV kablolar kapalı devre kamera sistemlerinde görüntü, ses, alarm ve güç sinyallerinin iletilmesini sağlayan kompozit kablolardır.
Bu kablolara örnek olarak mini coax kablo, mini u4 kablo örnek verilebilir.

Diafon kabloları bina içi tesisatlarda dahili haberleşme, ses ve diafon sistemlerinde kullanılır.
Bu kablolara örnek olarak dt4, dt8, dt12, dt13 kablo örnek verilebilir.

Kordon kabloları zayıf akımla çalışan lamba, aplik, avize için bükülü tellerden oluşan kablolardır.
Bu kablolara örnek olarak kordon cu kablo örnek verilebilir.

Telefon kabloları bina içi tesisatlarda telefon, santral ve abone dağıtımında kullanılır.
Bu kablolara örnek olarak pdv, pdv-k, pdh, hbh kablo örnek verilebilir.

Pur kablolar zor işletme şartlarında, gerilme ve streslerin olduğu ortamlarda dayanıklı PUR sayesinde uzun kullanım ömürü veren kablolardır.
Bu kablolara örnek olarak YSLYC11Y, LIYC11Y, 11YSLC11Y, 11YSL11Y, YSL11Y, LIY11Y kablo örnek verilebilir.

Data lan kabloları bilgi işlem sistemlerinde terminalleri yoğun kullanılan ofislerde ve binalarda kullanılır.
Bu kablolara örnek olarak cat5e, cat6, cat7, cat8 kablo örnek verilebilir.

Yangın alarm kabloları dahili ortamlarda sinyal ve data iletimi için yangın alarm sisteminde kontrol paneli, ddektörler, butonlar ve saha kontrol modüllerinde kullanılır.
Bu kablolara örnek olarak j-y(st)y…lg, j-h(st)h…lg, j-hh, j-yy kablo örnek verilebilir.

Sinyal kontrol kabloları dahili ortamlarda sinyal iletim kablosu olarak kullanılır. Özellikle endüstriyel elektronik, bina içi haberleşme, ses ve güvenlik sistemlerinde kullanılır.
Bu kablolara örnek olarak LIH(St)CH, LIY(St)CY, LIY(St)Y, LIH(St)H, LIYCY, LIHCH, LIHH, LIYY kablo örnek verilebilir.

Endüstri 4.0 kabloları endüstriyel sistemlerde robotik endüstride kullanılırlar.
Bu kablolara örnek olarak PROFINET, PROFIBUS, LOADCELL, EIBBUS, RS-485 kablo örnek verilebilir.

Kumanda kontrol kabloları Elektromanyetik karışım ve girişimlerin olduğu yerlerde, enstrüman ve kontrol mühendisliğinde yerlerde kullanılır.
Bu kablolara örnek olarak H05VVC4V5-K, H05VV5-K, YSLYCY, HSLHCH, YSLY, HSLH kablo örnek verilebilir.