TERMOPLASTİK HFFR YALITIM VE KILIF BİLEŞİKLERİ

Bu bileşikler ısıyla kolaylıkla şekillendirilirler ve soğuduğu zaman tekrar ısıyla şekil verilebilir. Geri dönüşümü olan bileşiklerdir. Extrüvizyon ile kablo kılıflama ve yalıtımında en çok tercih edilen bileşiklerdir.
Çalışma sıcaklığı 90°C’ye kadar olabilir.HFFR bileşiklerinde bulunması gereken malzemelerin minimum değerleri ulusal ve uluslararası standartlar belirlenmiştir. Bu standartlardan bazıları şöyledir.

1- EN 50290-2-26 Haberleşme, sinyal kontrol ve enstrümantasyon kabloları için termoplastik HFFR yalıtım bileşikleri; HFFR yalıtımıyla üretilecek LIYY, PDH, LIYCY, J-H(St)H, PDV gibi haberleşme, sinyal kontrol ve enstrümantasyon kablolarında yalıtım bu standartda uygun bileşikler kullanılmalıdır.
2- EN 50290-2-27 Haberleşme, sinyal kontrol, enstrümantasyon ve data kabloları için termoplastik HFFR kılıf bileşikleriÜ; HFFR kılıflı üretilecek CAT6 U/UTP LSZH, LIHH, LIHCH gibi haberleşme, sinyal kontrol, data ve enstrümantasyon kablosu üretilirken kılıflama bu standarda uygun bileşikler kullanıldır.
3- TS EN 50363-7 Alçak gerilim enerji ve kontrol kabloları için termoplastik HFFR yalıtım bileşikleri; HFFR yalıtımlı alçak gerilim ve kontrol kablosu üretilirken bu standarda uygun bileşik kullanılmalıdır.
4- TS EN 50363-8 Alçak gerilim enerji ve kontrol kabloları için termoplastik HFFR kılıf bileşikleri; alçak gerilim enerji ve kontrol kablosu kılıfması yapılırken bu standarda uygun bileşikler kullanılmalıdır.

TERMOSET YALITIM VE KILIF BİLEİKLERİ (ÇAPRAZ BAĞLI HFFR)

Çapraz bağlı HFFR üretilirken, XLPE yalıtımındaki şartlar oluşturularak üretilir. Çapraz bağlı HFFR polimerlerinin çalışma sıcaklığı 125°C’ye kadar çıkabilmektedir. XLPE’den farkı ise içine katılan ATH veya MDH dolgu malzemesi sayesinde yangın sırasında damlama yapması neredeyse olmamasıdır.

AVANTAJLARI

• Kimyasal maddelere karşı dayanımı yüksektir.
• Yağlara karşı dayanımı yüksektir.
• Mekanik oluşumlara karşı dayanımı yüksektir.
• Yüksek sıcaklık değişikliklerinde elektriksel ve fiziksel olarak özellikleri bozulmaz.
• Yüksek termik dayanıklılığa sahip olup uzun ömürlüdür.

HFFR bileşikleri ile üretilen kablolar özellikle zehirli ve korozif gazların istenmediği, kabloların yangına katkısının en za olması gereken yerlerde, zorlu çalışma koşullarında ve yangın riski bulunana ortamlarda kullanılmalıdır.
Yalıtım ve kılıflamada aşağıdaki standartlar uygulanır.

1- TS EN 50363-5 TERMOSET YALITIM BİLEŞİKLERİ İÇİN ÖZELLİKLER
2- TS EN 50363-6 TERMOSET KILIF BİLEŞİKLERİ İÇİN ÖZELLİKLER

Mekas Kablo