koaksiyel kablo satış ve pazarlama

Koaksiyel Kablolar

Radyo frekanslarında kullanılan bir kablo türü olan koaksiyel kablolar bina içi CATV ve CTV sistemlerinde dağıtım kablosu ve düşük zayıflama istenen SATV uydu anten sistemlerinde bağlantı kablosu olarak kullanılır. Bu kablo iç içe 4 kesitten meydana gelir. En içte sinyali taşıyan hat bulunur. Bu iletken uç dielektrik sabiti yüksek yalıtkan tarafından çevrelenmiştir. Bu yalıtkanın çevresinde ise yine iletkenlerden oluşan bir örgü bulunmaktadır. En dışta ise tüm bunları koruyan son katman bulunmaktadır. İç kısımda bulunan örgünün topraklanmış olması çok önemlidir. Bu sayede kabloya etki eden elektromanyetik alan oluşturan cihazların yakınından geçebilmektedir. Normal elektrik kabloları gibi koaksiyel kablolarda alternatif akım taşır bir uçtan giren akım diğer uçtan çıkana kadar saniyede birçok kez yön değiştirir.

Kablo Yapısı

Kablonun en ortasındaki iletken genelde bakır veya diğer iletkenlerden oluşan metallerden yapılır. Çevresindeki yalıtkanın dielektrik sabiti ve izik boyutu kablonun elektriksel özelliklerini saptadığı için oldukça önemlidir. Bu yalıtkan genel olarak Polietilen (PE) veya Teflon (PTFE)’den üretilir.

Dış iletken genellikle iletken tellerden bir örgü biçimindedir. Örgü tellerinin fiziki kalınlığı kablonun elektriksel değerlerini etkiler. Ayrıca örgünün çok sık olmaması da taşınabilen frekansa bir üst sınır getirir. Bu sebeple, dış iletken olarak çok ince metal varakların kullanılması tercih edilir. Ancak metal varaklar eğilip bükülmeye örgü kadar uygun değillerdir. Ayrıca bu tercih kablo fiyatını artırabilir.

Koruyucu dış kılıf kablonun korunması sağlamaktadır. Genellikle PVC gibi bir madde kullanılır. Diğer ürünlerimiz ile ilgili www.mekaskablo.com adresini ziyaret edebilirsiniz.